Πρόγραμμα Προβολών 2019-2020

 

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ

Κυριακή 20 Οκτωβρίου

ΧΙΡΟΣΙΜΑ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥHiroshima mon amour”

1959 – 91′
Ρομαντικό Δράμα – A/M
Γαλλία – Ιαπωνία
του Αλέν Ρενέ
με τους Εμμανουέλ Ριβά, Έιτζι Οκαντά

Κυριακή 3 Νοεμβρίου

ΠΑΡΙΣΙ, ΤΕΞΑΣParis, Texas”
1984 – 147′
Δράμα, Σινεφίλ – Έγχρωμο
Γερμανία – ΗΠΑ
του Βιμ Βέντερς
με τους Χάρι Ντιν Στάντον, Ναστάζια Κινσκι
Χρυσός Φοίνικας 1984

ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ

Κυριακή 17 Νοεμβρίου

ΤΟ ΜΙΣΟΣLa Haine”
1995 – 96′
Δράμα – Α/Μ
Γαλλία
του Ματιέ Κάσοβιτς
με τους Βανσέν Κασέλ, Ιμπερ Κουντέ
Βραβείο Σεζάρ Καλύτερης Ταινίας
Βραβείο Σκηνοθεσίας Φεστιβαλ Καννών

ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ

Κυριακή 1 Δεκεμβρίου

TΟ ΚΥΝΗΓΙThe Hunt”
2012 – 115′
Δράμα – Έγχρωμο
Δανία
του Τόμας Βιντερμπεργκ
με τους Μαντς Μίκελσεν, Λάσε Φογκελστρομ
Υποψήφια για Όσκαρ Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας

Κυριακή 15 Δεκεμβρίου

Ο ΕΓΩΙΣΤΗΣ ΓΙΓΑΝΤΑΣThe Selfish Giant”
2013 – 91′
Κοινωνικό Δράμα – Έγχρωμο
Ηνωμένο Βασίλειο
της Κλιό Μπάρναντ
με τους Κόνερ Τσάπμαν, Σον Τόμας

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ

Κυριακή 5 Ιανουαρίου

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣIncendies”
2010 – 130′
Δράμα, Μυστηρίου – Έγχρωμο
Καναδάς
του Ντενίας Βιλνέβ
με τους Λούμπνα Αζαμπάλ, Μελίσσα Ντεσορμό – Πουλέν
Υποψήφια για Όσκαρ Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας

Κυριακή 19 Ιανουαρίου

ΡΑΣΟΜΟΝRashomon”
1950 – 88′
Δράμα – Α/Μ
Ιαπωνία
του Ακίρα Κουροσάβα
Τιμητικό Βραβείο Όσκαρ Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας

ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ

Κυριακή 2 Φεβρουαρίου

NEBRASKA
2013 – 121′
Κωμωδία, Δράμα – Α/Μ
ΗΠΑ
του Αλεξάντερ Πέιν
με τους Μπρους Ντερν, Στέισι Κιτς, Γουίλ Φόρτε
Υποψήφια για 6 Όσκαρ

Κυριακή 16 Φεβρουαρίου

ΒΑΛΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΑΣΙΡWaltz with Bashir”
2008 – 90′
Animation – Έγχρωμο
Ισραήλ
του Άρι Φολμαν
Υποψήφια για Όσκαρ Καλύτερης Ξενόγλωσσης Ταινίας

ΜΑΡΤΙΟΣ

Κυριακή 8 Μαρτίου

Ο ΧΑΦΙΕΣLes Doulos”
1963 – 108′
Αστυνομική – A/M
Γαλλία
του Ζαν Πιερ Μελβίλ
με τους Ζαν Πωλ Μπελμοντό, Ζαν Ντεσαγί
Σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο

Κυριακή 22 Μαρτίου

10.000km
2014 – 102′
Ρομαντικό Δράμα Έγχρωμο
Ισπανία
του Κάρλος Μάρκες – Μαρκέτ
με τους Ναταλία Τένα, Δαβιδ Βερδαγκέρ
Σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Θερβάντες

ΑΠΡΙΛΙΟΣ

Κυριακή 12 Απριλίου

ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΡΟΔΟΥThe Name of the Rose”
1986 – 130′
Δραματική, Μυστηρίου – Έγχρωμο
Γερμανία – Γαλλία
του Ζαν Ζακ Ανό
με τους Σον Κόνερι, Μάρει Αμπραχαμ

Κυριακή 26 Απριλίου

Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΛΑΙΝMr. Klein”
1976 – 123′
Δράμα – Έγχρωμο
Γαλλία
του Τζόζεφ Λόουζι
με τους Ζαν Μορό, Αλέν Ντελόν
Σε συνεργασία με το Γαλλικό Ινστιτούτο