Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας 10 & 12 Απριλίου

Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας ταξιδεύει σε όλη τη χώρα και το διήμερο 10 και 12 Απριλίου επισκέπτεται και την Άρτα.
Η Κινηματογραφική Λέσχη Άρτας σε συνεργασία με τον κινηματογράφο ΠΑΛΛΑΣ, θα φιλοξενήσει τη Μεγάλη Δευτέρα 10 Απριλίου και την Μεγάλη Τετάρτη στις 12 του μήνα και με ώρα έναρξης στις 19:00 το απόγευμα, το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας. Το 39ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους και 22ο Διεθνές πραγματοποιήθηκε στη Δράμα στις 19-24 Σεπτεμβρίου 2016 και έκτοτε, ξεκίνησε το καθιερωμένο του ταξίδι σε όλη τη χώρα.

Τιμή εισιτηρίου ημέρας: 5€
Τιμή εισιτηρίου διημέρου: 8€
Τιμή εισιτηρίου διημέρου για τα μέλη που έχουν ανανεώσει τη συνδρομή τους για την τρέχουσα σεζόν: 5€

Ακολουθεί το Πρόγραμμα προβολών:

Μ. ΔΕΥΤΕΡΑ 10 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017-19:00

1. «Κύβος» του Αλέξανδρου Σκούρα, 24′
Χρυσός Διόνυσος
2. «Φιλοκτήτης – Ο Μύθος ενός Ξένου» της Κατερίνας Καλκετενίδη, 16′
Βραβείο Ντοκιμαντέρ
3. Η «Χέλγκα Είναι στο Λούντ» της Θέλγιας Πετράκη, 20′
Τιμητική Διάκριση Σχεδιασμού Ήχου (Κώστας Βαρυμποπιώτης & Βάλια Τσέρου)
4.» Ρήξη Τυμπάνου» του Κινηματογραφικού Εργαστηρίου της Κ.Λ.Ηλιούπολης, 19′
Εύφημος Μνεία
5. «Αλεπού» της Ζακλίν Λέντζου, 28′
Βραβείο «Τώνια Μαρκετάκη» για την καλύτερη γυναικεία σκηνοθετική παρουσία
Τιμητική Διάκριση Ήχου (Στέφανος Ευθυμίου)
Βραβείο της Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου
Βραβείο Τεχνικής Αρτιότητας της Ένωσης Τεχνικών Κινηματογράφου και Τηλεόρασης
6. «Μάγδα» του Δημήτρη Ζούρα, 20′
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας (Ιωάννα Τρικενέ)
7. «Twist» του Μιχάλη Παπαντωνόπουλου, 15′
Βραβείο Ομοσπονδίας Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος

Μ. ΤΕΤΑΡΤΗ 12 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017-19:00

1. «Νηπενθές» του Γιάννη Συμβώνη, 14′
Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας (Χριστίνα Μουρμούρη)
Τιμητική Διάκριση Σκηνικών (Ελένη Καριόρη & Στάθια Ραπτοπούλου)
Κίνητρα του Ελληνικού Κέντρου Κινηματογράφου
Βραβείο της Ένωσης Ελληνικών Κινηματογραφιστών (Χριστίνα Μουρμούρη)
2. «3000» του Αντώνη Τσώνη, 20′
Ειδικό Βραβείο
3. «Αντίδοτον» του Μιχάλη Χαπέσιη, 12′
Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας Έλληνες του Κόσμου
4. «Ummi» του Νίκου Αυγουστίδη, 15′
Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης»
5. «Το νανούρισμα της Μαρίας» του Ντίνου Παναγόκου, 19′
Αργυρός Διόνυσος
6. «Γενέθλια» του Δημήτρη Κατσιμίρη, 13′
Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας (Θωμάς Χαβιανίδης)
7. «Αόρατος» του Κώστα Γεραμπίνη, 29′
Τιμητική Διάκριση Σεναρίου
8. «Η Αλίκη στο καφέ» του Δημήτρη Νάκου, 18′
Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης (Διεθνές Τμήμα)
Τιμητική Διάκριση Μοντάζ (Πάνος Βουτσαράς)

 

http://www.dramafilmfestival.gr/

Με ετικέτα: , , , ,